Винаги сме отбелязвали, не без нотка на съжаление, че в едно недалечно бъдеще ще ремонтираме автомобилите си не при омазан с масло механик, облечен в неизменния син гащеризон, а при асоциален компютърен гений с дебели очила и неясен говор. Това време явно наближава, защото повечето американски тинейджъри (а повече от очевидно и не само те) са по-запалени по смартфоните, компютрите и други електронни устройства, отколкото по колите, сочи статистиката. Какво им остава тогава на производителите, освен да яхнат тази вълна, защото днешните пубери са утрешните купувачи и консуматори? Много по-малко 16-годишни в САЩ днес вземат шофьорска книжка днес отколкото преди 30 години. Причината? Ами не им се налага да изминават огромни разстояния, за да общуват с връстниците си, тъй като могат да сторят това с помощта на смарт устройствата.
Пред тридесет години близо половината от 16-годишните са имали шофьорска книжка. От 2010 г. насам нещата са се променили и шофиращите тинейджъри на тази възраст в САЩ вече са около 28%, сочи изследване на Мичиганския университет. През 1983 г. 69% от 17-годишните са имали книжка, а през 2010 г. - 46%. Процентът пада и при 18-годишните – от 80% през 1983 г. на 61% през 2010 г. Това неминуемо се отразява и на продажбите на автомобили.
Освен първата причина, която посочихме, че интернет дава възможност да общуваш с връстниците си буквално без да ставаш от леглото си, другата е, че изискванията спрямо шофьорите и курсовете са се повишили, има и повече ограничения. Днес в САЩ младежите под 18 трябва да навъртят над 50 часа кормуване с възрастен над 25 години до тях преди да се явят на изпита, а след като вземат книжка, те нямат право да возят свои връстници без компанията на възрастен придружител, както и да шофират от 23,00 ч. до 5,00 ч.
Все още няма коментари. Бъдете първите, които ще изразят мнението си!